Seto Külävüü kostipäiv ehk kohvikutepäev Setomaal

16.08.2014

16. augustil kell 12.00 avatakse Setomaa ühepäevakohvikud teist korda, seekord tegutseb u 100km marsruudil Lüübnitsast Luhamaani kaksteist kohvikut. Võrreldes teiste Eesti kohvikutepäevadega on kostipäeval eriline see, et taluhoovides ja külataredes tutvustatakse eelkõige kohalikku toitu kohalikest saadustest.

Seto köök on eripärane ja see paistab silma ka kohvikutest – on kalakohvik, toimub sõira õpituba, kukeseened on au sees. Kohalikud maitsed omakorda tekivad siinsetest saadustest – need tulevad kohvikutesse kohalike talunike aedadest, metsast ja järvest.

2015. aastal saab Obinitsast soome-ugri rahvaste kultuuripealinn. Selle hõngu saab Obinitsa kostipäeva kohvikutes juba kogeda. Muusikakohvikus ObiNizza tervitab kohalik Mokornulga leelokoor rahvast kultuuripealinna tiitli saamise puhul. Kohvikus Hõimu Hõlahusõq on terve päeva ametis karjala ja udmurdi kokad, ka külalised saavad perepetse ja karjala piirakuid valmistada.

Ürituse ühe korralda, MTÜ Setomaa Turism juhataja Ülle Pärnoja sõnul on tegemist kohalikku kogukonda liitva üritusega: „Kostipäiv on pidupäev kogu Setomaa jaoks – elevil on nii kohvikute tegijad, kauba tarnijad kui ka kohalikud külastajad. Seda elevust ja ühist hingamist on õhus tunda.“

Kostipäeva kaksteist kohvikut on: Lämmijärve kalapala (Lüübnitsas), Küläteatri tarõ (Karisillal), Kopanka kohvik (Velna külas), Toomemäe talu piirakupuhvet (Saabolda külas), Nedsaja metsa- ja külakohvik (Nedsaja külas), Kolme sõsara hõrgutised (Tuderna külas), Hõimu hõlahusõq (Obinitsas), ObiNizza (Obinitsas), Rikka Ivvani juures (Küllätüvä külas), Kirriv pini (Tsiistre Linamuuseumis), Cafe Leima (Leimani külas), Keelele ja meelele (Määsi külas). Kohvikud asuvad: https://mapsengine.google.com/map/edit?mid=z_Z1UYOpZ8t0.kNwSrkGC1xV4&authuser=0&hl=et

2013.a tunnustati MTÜ Setomaa Turismi auhinnaga „EHE Setomaa“ kostipäeva ellukutsumise ja korralduse eest. Seto Külävüü kostipäeva korraldavad MTÜ Setomaa Turism ja MTÜ Seto Käsitüü Kogo. Kostipäeva kohta saab rohkem infot: www.visitsetomaa.ee/index.php?id=yritused&event_id=78.
Kostipäeva trükis on kättesaadav Tartu külastuskeskuses, Põlva ja Võru turismiinfokeskuses, marsruudile jäävates turismiinfopunktides ja kõikides kostipäeval kohvikutes (http://www.visitsetomaa.ee/docs/file/Kostipaeva_voldik_valmis.pdf).

Seto Külävüü on turismimarsruut, mis kulgeb Võõpsust Luhamaani. Marsruudi kohta saab rohkem infot: http://www.visitsetomaa.ee/kylavyy-kaart

Manuses: kostipäeva kohvikute kaart ja foto toidust Kopanka kohvikus (foto: Jane Vabarna).

Lisainfo:
Ülle Pärnoja
MTÜ Setomaa Turism juhataja
ylle@setomaa.ee
+372 512 5075

Ingrit Kala
MTÜ Seto Käsitüü Kogo tegevjuht
ingrit@setomaa.ee
+372 5620 0057

Seto Külävüü kostipäiv ehk kohvikutepäev Setomaal
Seto Külävüü kostipäiv ehk kohvikutepäev Setomaal