Piiriveere Liidri õppereis Rootsi
Piiriveere Liidri seltskond käis 14.–16. mail õppereisil Rootsis, Nyköpingi piirkonnas. Nyköping on üks Rootsi vanimaid linnu ja on ajalooliselt olnud ka riigi pealinn.
Õppereisi esimene päev viis meid Långbro Gårdi, kogukonnale suunatud talukompleksi, mille keskmes asub ajalooline mõis. Tegemist on inspireeriva kohaga, kus eesmärgiks on luua jätkusuutlik ja isemajandav ökoküla. Långbro Gård pakub kohalikele nii ettevõtlusvõimalusi kui ka teadmiste ja kogemuste jagamise keskkonda, kus väärtustatakse kohalikku elu, pikaajalisust ning kvaliteeti.
Mõisa peahoones asub pagarikoda, kus korraldatakse koolitusi ja seminare. Meile tutvustati Rootsi ühte armastatumat pagaritoodet – kaneeli-kardemoni saiakest. Õuealal tegutseb suvine kohvik, mille roogade valmistamisel kasutatakse piirkondlikku toorainet. Lisaks on taluhoovis ökotoodetele keskenduv ehituspood ning taaskasutuspood, mis toetavad kestlikku tarbimist ja kogukonna isemajandamist.
Suurepärane algus õppereisile, näidates, kuidas vanad mõisad ja talukohad võivad tänapäeval olla elujõulised kogukonnakeskused ja rohelise eluviisi edendajad.
Ökoküla loomiseks on taotletud toetust LEADER meetmest Långbro Gård Mölnbo , mille eesmärgiks on koostöösidemete ja visiooni loomine, turundamise tegevustega piirkonnas tuntuse tõstmine ning kohaliku toidu jätkusuutlikkuse tagamine.
Långbro Gårdis tutvustati meile erinevaid projekte, mis on seotud LEADER-programmi ja teiste fondidega.
MatLust Development Node Avaleht - MatLust on LEADER projekti idee , mille eesmärk on toetada toidutööstuse ümberkujundamist jätkusuutlikumaks. Projektiga luuakse koostöövõrgustikke toidutootjate, toidukäitlejate, teadusasutuste, avaliku sektori ja kodanikuühiskonna vahel, et suurendada valdkonna vastupanuvõimet toidukriisidele.
Fookuses on keskkonnasäästlik toidutootmine – sealhulgas loomse toidu osaline asendamine jätkusuutlikumate alternatiividega, et vähendada toidutootmisega seotud ökoloogilist jalajälge. MatLust edendab uuenduslikke lahendusi ja teadmiste jagamist, et tugevdada kogu toidutarneahela kestlikkust ja koostöövõimet.
KISMET projekti tutvustus KISMET - Sustainable Food Environments & Circular Food Systems
KISMET - Interreg Baltic Sea Region
KISMET projekt, mis aitab avalikel asutustel luua soodsaid tingimusi toidutootjatele ja tarbijatele, et nad eelistaksid jätkusuutlikke toiduvalikuid. Projekti käigus tegeletakse väljakutsega, milleks on kohalike ja regionaalsete omavalitsuste piiratud võimekus ja uuenduslike lahenduste puudumine, et luua ringmajandusel põhinevaid ja jätkusuutlikke toidukeskkondi. Projekti käigus toimuvad regulaarsed kohtumised ja töötoad, milles osalevad kõik projekti partnerid ning need kohtumised soodustavad heade praktikate jagamist ja koostööd.
Pärast Långbro Gårdi külastust liikusime edasi Husby Mansioni juurde, kus tutvusime LEADER toetusel renoveeritud sepikojaga. Renoveeritud hoone on avatud igapäevaselt külastajatele ning pakub võimalust nautida ajaloolist käsitöökeskkonda ja kaunist loodust.
Lisaks tegime ringkäigu Husby mõisas, kus on võimalik rentida ruume erinevate sündmuste korraldamiseks ning pakutakse ka ööbimisvõimalust. Tegemist on inspireeriva ja rahuliku paigaga, mis ühendab kultuuri, ajaloo ning kohaliku turismi arendamise.
Päeva lõpetuseks külastasime turismitalu Rosenhanska Magasinet, mis oli ühtlasi meie ööbimiskohaks. Meid võttis vastu Jacqueline, LEADER Sörmlandskusteni tegevjuht, kes korraldas kohtumise kohaliku LEADER juhatuse liikmetega. Õhtusöögi käigus tutvusime omavahel lähemalt ning jagasime kogemusi. Arutelu käigus käsitlesime piirkonna eripära, taotlejate nõustamist, toetussummasid ning erinevaid elluviidud projekte. Lisaks tutvustas Jacqueline meile turismitalu tegevust.
Avaleht - Leader Sörmlandskusten
Õppereisi teisel päeval suundusime tutvuma Oxelösundi piirkonna tegevustega. Oxelösund on väikelinn, kus sooviti rongimuuseumi loomisega tõsta linna tuntust ja atraktiivsust. Muuseumi näituste kaudu on külastajatel võimalik saada põhjalikum ülevaade raudtee arengust ning sellest, kuidas see on mõjutanud linna kujunemist ja arengut.
Muuseumi rajamine nõudis palju eeltööd – enne tuli kogu ala põhjalikult puhastada ja ette valmistada. Tänaseks on Oxelösunds Järnvägsmuseum saanud LEADER-programmist toetust kogu kompleksi loomiseks. Selle abil on renoveeritud mitmeid ajaloolisi rongivaguneid, rajatud kohvik/seminariruum ning loodud näituste maja, mis kõik aitavad kaasa piirkonna elavdamisele.
FSVJ – Sörmlandi veteranraudtee – Oxelösundi raudteemuuseum
Sõjaväe kindluse muuseumi külastus – Femörefortet on 1960 ndatel külma sõja ajal ehitatud salajane kaitserajatis, mis asub 20 meetri sügavusel ja on 450 meetri pikkune maa alune kindlus. Kindluses olid varud 30 päevaks 60 liikmelisele meeskonnale. Kaitserajatis oli varustatud relvastusega, millega oli võimlik pakkuda kaitset rannaala. Muuseumi giid andis meile ülevaate kindluseset ja sellest, milline oli rootsalaste Külma sõja aegne taktika vene vägede sissetungi tõrjumiseks.
FEMOREFORTET - THE FEMORE FORTRESS
Kaitserajatise muuseumis viibimise ajal tutvustati meile LEADER projekti, mille fookus on kriisiolukordadeks valmistumisel. Tegemist on omavalitsuse algatatud projektiga, mille eesmärk on saada parem ülevaade maapiirkondade valmisolekust võimalike kriiside korral.
Projekt toetab teadmiste jagamist ja teadlikkuse tõstmist kriisivalmidusest. Selleks korraldatakse loenguid, töötubasid ning viiakse läbi erinevaid tegevusi, mis aitavad tuvastada piirkondade kitsaskohti ja arendada tõhusamaid lahendusi. Oluline osa projektist on ka protsesside juhtimine ja kohalike elanike kaasamine, et leida praktilisi viise, kuidas paremini valmistuda ootamatuteks olukordadeks.
Tänu sellistele algatustele suureneb maapiirkondade vastupanuvõime ja paraneb nende võimekus toime tulla erinevate kriisidega tulevikus.
Beredd Nyköping - Sörmlandskusteni juht
Edasi suundusime aktiivsemate tegevustega tutvuma.
Kohtusime tantsutreener Johan Bergvalliga, kes on LEADER-toetuse abil ellu kutsunud Oxelösund väikelinnas tantsuprojekti, mille keskmes on dancehall-stiilis tantsutrennid. Projekti eesmärk on toetada noorte sotsiaalset lõimumist ning muuta väikepiirkond atraktiivsemaks ja elujõulisemaks just noorte jaoks.
Johan usub, et tants on võimas tööriist, mis aitab inimestel üksteist paremini mõista, tugevdada kogukonnatunnet ja pakkuda noortele positiivset väljundit. LEADER-projekti raames viidi läbi erinevaid töötubasid, pakuti mentortuge, tehti aktiivset turundust ning juhendati noori nende arenguteel.
Projekti vältel oli noortel võimalus osaleda tantsutrennides tasuta, mis andis võimaluse osaleda kõigil soovijatel. Tänaseks on Johani juhitud tantsukool pälvinud suurt tunnustust ja saanud lausa tiitli „Rootsi parim tantsukool“.
Teise päeva õhtupooliku veetsime Nyköping lossis, kus saime omavahel jagada päeva muljeid ja nautida õhtusööki. Õhtusöögi ajal anti meile ka lühiülevaade lossi ajaloost, mis aitas paremini mõista selle paiga tähendust Rootsi ajaloos.
Õppereisi kolmandal päeval külastasime Stockholmi Eesti Kooli, mis asutati 1945. aastal ja tähistas hiljuti oma 80. aastapäeva. Koolis õpib 190 õpilast, kellest umbes 70% on Eesti päritolu. Tegemist on 9-klassilise kooliga, kus igas klassis õpib keskmiselt 20 last. Eesti keelt õpetatakse kolm korda nädalas vastavalt õppekavale.
Lisaks igapäevasele õppetööle väärtustatakse koolis väga ka rahvuskultuuri – tähistatakse rahvuslikke tähtpäevi, rahvakalendri sündmusi ning viiakse läbi ühisüritusi kohaliku eestlaskonnaga. Külastus andis ülevaate sellest, kuidas eesti keel ja kultuur elavad edasi ka väljaspool Eestit.
Pärast koolikülastust oli vaba aeg, et iseseisvalt Stockholmi avastada, nautida linna atmosfääri ja võtta viimasest päevast maksimum. Õhtul asusime juba koduteele ning jõudsime tagasi Eestisse, kaasas hulgaliselt muljeid ja teadmisi.
Suur tänu LEADER Sörmlandskustenile ja Jaquelinile võõrustamise eest, giid Corneliale suurepärase korralduse eest ning osalejatele aktiivse kaasalöömise eest!
Kohtumiseni järgmistel õppereisidel ja koostegemistel!