“EHE Setomaa 2013” tunnustuse sai Seto Külävüü kostipäiv ehk Setomaa kohvikutepäev

14.10.2013

Äsja toimunud Setomaa turismisektori ümarlaual anti üle tunnustus 2013.a hooaja parimale turismiteole – Seto Külävüü kostipäevale. Nimetatud üritust võib pidada selle suve üllatajaks, sest veel aasta tagasi isegi korraldajad ei teadnud, et piirkonnas midagi sellist ette võetud saab.

Setomaa toiduvaldkonna huvilised otsustasid 2012.a. detsembris toimunud ümarlaual, et seto toidu propageerimiseks ja arendamiseks võiks muude tegevuste seas ka kohvikutepäeva korraldada. Ürituse eestvedajaks sai MTÜ Setomaa Turism, kaasatud oli MTÜ Seto Käsitüü Kogo.

Kostipäeval osales kümme kohvikut Lüübnitsast Tsiistreni. Iga kohvik oli omanäoline nii kujunduse, menüü kui tegevuste poolest. Kostipäeval kaasa löönud suur rahvahulk tuli mitmele kohvikule üllatusena. Kui kohvikutesse oodati 100-200 külalist, siis tegelikult külastas mõnda kohvikut üle 500 inimese. Sama päeva raames toimus ka fotojahi mäng, kus külalised tegid pilte vähemalt kolmest kohvikust.

Konkursi žüriil jätkus selle ürituse puhul kiidusõnu. Igor Taro sõnul on kostipäeval potentsiaali: „Kostipäiv suure potentsiaaliga algatus, millest võib saada omaette turismimagnet. Kusjuures, eriti tahaks tunnustada kohvikutepidajaid, kes võtsid endale esimese korra riski ja külaliste vastuvõtmise vaeva.“ Ulla-Maia Timmo rõhutab ka kogukonna kaasatust: „On tore, et Setomaale on lisandunud atraktiivne toode, mida saab ette teatamata ja ette broneerimata tarbida. Lisaks tugevneb tegijate kogukonnatunne.“

“EHE Setomaa” konkursile esitati seekord kokku 8 nominenti, lisaks eespool nimetatutele veel Värska vana kalmistu väravate ehitus, Mehilase Margit kui uute seto rõivaste looja, Peko etenduse toidu- ja käsitöölaat, Leelopäev, suveniirikauplus Armunud kunstnik, Seto Külävüü viidastamine ja Vana Jüri seebipoe vietnamikeelsed sildid.

Žürii liikmete seas oli erinevate elualade esindajaid, nii kohalikke Setomaa inimesi kui ka väljastpoolt, et tagada hinnangutele külastaja perspektiiv. Žürii tegevuses osales: Aarne Leima, Ahto Raudoja, Vello Saar, Igor Taro ja Ulla-Maia Timmo.

“EHE Setomaa” tunnustust jagati piirkonnas neljandat korda. 2012.a. osutusid parimaks Taarka Tarõ OÜ Obinitsa seto seltsimaja kohviku pidajana ja MTÜ Nedsaja Küla selts Värska valla bussipaviljonide rajajana.

„EHE Setomaa“ tunnustust jagavad MTÜ Setomaa Valdade Liit ja MTÜ Setomaa Turism. Nimetatud tunnustusüritus on Lõuna-Eesti Turismi SA sõsarkonkurss. Tunnustuse eesmärk on tõsta Setomaa kui turismipiirkonna mainet ja konkurentsivõimet. Selleks valitakse peale turismihooaega välja parim atraktsioon, mis esindab Setomaad ehedal moel ja tutvustab ning väärtustab Setomaale iseloomulikku elulaadi ja kultuuri.

Manuses on üks pilt tunnustusürituselt (pildil MTÜ Setomaa Turism juht Ülle Pärnoja kui kostipäeva koordineerija, foto autor Heli Koit) ja fotomängu parimad pildid (kolm pilti).

Lisainfo:
Ülle Pärnoja, MTÜ Setomaa Turism juhataja
ylle@setomaa.ee
+372 512 5075