Bulgaaria Leaderiga tutvumas

24.10.2013

 17.-20. oktoobrini külastas juhatuse esimees Kaidi-Mari Liping Bulgaariat, tutvumaks sealse LEADER programmi rakendamisega.

Kohtumisel leidis kohalik Leader-ekspert hr Tsvetan Tsonev, kes on aidanud asutada kümmekond Leader tegevusgruppi, et liiga palju on bürokraatiat. Näiteks on keerukas juba projektitoetuse lepingu sõlmimine, kuna selle peavad allkirjastama neli osapoolt – taotleja, kohalik tegevusgrupp, makseasutus ning ministeerium.
Samuti toodi negatiivsena välja asjaolu, et tegevusgrupp saab rakendatavaid meetmeid valida valdavalt vaid maaelu arengukavas juba olemas olevate meetmete hulgast. Seetõttu on raskendatud tegevusgrupil teha just neid asju, mida tegelikult tegevuspiirkonnas vaja oleks, ning projektid on tihti ühenäolised.
Kohtumise algatanud Troyan kohaliku tegevusgrupi juht hr Veselin Stoykov isiklikult kohale ei jõudnudki, kuna oli problemaatilise projektitaotluse tõttu kohalikus ministeeriumis audientsil, mis venis oodatust tunde pikemaks ning päädis veel järgneva makseagentuuri külastusega.
Keerulise bürokraatia tõttu on Bulgaaria tervikuna ära kasutanud vaid 50% riigile sellest EL eelarveperioodist ette nähtud vahenditest.

Külastuse raames oli võimalik tutvuda Sofia äärelinnas asuva, Unesco kultuuripärandi nimekirja kuuluva Boyan kirikuga, kus säilinud 13. sajandil maalitud freskod. Tegemist on ühe paremini säilinud ida-Euroopa keskaegse kunsti näitega.
Ajaloolises Topolnitsa jõe ääres Sredna mägede ääres asuvas Koprivshtsitsa linnakeses, mis on ka kohaliku Leader tegevusgrupi piirkonnas, oli võimalik tutvuda autentse Bulgaaria arhitektuuriga. Tegemist on väga polupaarse turismi sihtkohaga, kus toimuvad folkmuusika festivalid.

Bulgaaria Leaderiga tutvumas
Bulgaaria Leaderiga tutvumas
Bulgaaria Leaderiga tutvumas
Bulgaaria Leaderiga tutvumas
Bulgaaria Leaderiga tutvumas