Piiriveerelased käisid tutvumas Võrumaa ja Valgamaa LEADER projektidega

MTÜ Piiriveere Liider korraldas 29.-30. juunil õppereisi MTÜ Võrumaa Partnerluskogu ja MTÜ Valgamaa Partnerluskogu piirkonda, tutvumaks sealsete edukalt ellu viidud LEADER-toetusprogrammi projektidega. Reisi eesmärgiks oli naaberpiirkondade kogemuste ja heade praktikate jagamine toetuse saajate ja kohaliku tegevusgrupiga.

Õppereisi esimene päev möödus Võrumaa ja teine päev Valgamaa objektidega tutvumiseks. Esimeseks külastuskohaks oli Tsolgo Rahvamaja-Külakeskus. MTÜ Tsolgo Arendusühing on Leader-programmi toel mitmete projektidega renoveerinud ruume külarahva vaba aja veetmise võimaluste suurendamiseks ja saanud toimivaks külakeskuseks mitmele piirkonna külale. A. Teppo Lõõtsatalu Loosu külas on LEADER toetuste abil renoveerinud Võrumaa kuulsa lõõtsameistri kodutalu hooned muuseumiks. Toimivad külastused ja suveteatrid.

Huvitava elamuse pakkus Mooska talu külastus Haanjas, kus tegeletakse UNESCO vaimse pärandi kaitse alla viidud suitsusauna traditsioonide ja pärimuse tutvustamisega. Rõuge vald on kuulus oma turismipotentsiaali poolest – õppereisil vaadati üle viimaste aastate uuendused uhke Pesapuu vaatetorni, külastuskeskuse ja viikingite aegse küla näol. Üllatust pakkus Rõuge keskuses asuv Kunstikuur, mis LEADER toetuse abil on renoveeritud ja soetatud vahendeid. Mitmetes ruumides saavad käsitöölised nii käsitööd teha ja avatud on väga mitmekülgne käsitöömüük. Rõuge on kuulus ka tugevate noorsootöötraditsioonide poolest. Rõuge Avatud Noortekeskus on kaunis renoveeritud endine mõisahoone, kus on mitmekülgselt võimalusi lastel ja noortel tegutsemiseks, ellu viidud hulgaliselt LEADER jm projekte. Samuti on olemas väli skatepark ja muljetavaldav oli valla noorsootöötajate arv (seitse töötjat ja lisaks kaasatakse välismaalt vabatahtlikke). Sänna Kultuurimõis, kus tegeletakse nii raamatukogu haldamise, oma pisikese kooli, lastehoiu ja väikese poega, oli väga eripärane. Renoveeritud on mõisahoonet ja rajatud päiksesüsteemi õppe-matkarada. Urvaste Seltsimajas tutvusime külakeskuse tegemiste ja teenustega ning maitsesime kamatooteid.

Valgamaa külastuspäev algas Arula külas käsitsi valmistatud eksklusiivsete puitvannide tootmise töökojaga tutvudes. LEADER toetust on saadud seadmete hankimiseks ja turustatakse põhiliselt välismaale. Hellenurme vesiveskis - ainsas hetkel töötavas vesiveskis - saime põhjaliku ülevaate nisu jahvatamise protsessist ja veskitööst ning tulevikuplaanidest. LEADER toetusega on korrastatud veskis leivatuba, kus käsitööna küpsetatakse leiba ja toimuvad meistritoad. Nõuni Purjeklubi propageerib järvede peal purjetamist, kuna järvedel on hea lastel ja noortel õppida purjetamist ja veega sõbraks saamist.

Sangaste Rukkikülas tutvusime Kunstimäe kanepitalu ja Kiisatamme taluga. Esimeses tegeletakse nii kanepi kasvatamise kui toodete valmistamisega ning samuti sündmuste korraldamisega. Kiisatamme talu on põhiliselt keskendunud giiditeenuse, loodusmatkade ja rabarberist toodete valmistamisele. Sangaste Rukkiküla liikmeteks on 21 piirkonnas tegutsevat ettevõtjat, kes tegelevad turismi, puhkemajanduse, kohalikust ressursist valmistatud toodete valmistamise, maitsetaimede, põllumajanduse jm. Ühing tegeleb piirkonna turundusega: trükiste, sündmustel üheskoos käies oma toodete ja tegemiste tutvustamisega, õppereisidega. Ühingut juhitakse liikmete rotatsiooni korras, et juhid ei väsiks ja kõigil oleks võimalus aastaks võtta vastutus.

Karula Vabatahtlik Tuletõrjeselts on saanud toetust eri seadmete soetamiseks, et väikeses külakogukonnas vajalikke teenuseid külaelanikele osutada. Lisaks oma põhitegevusele - vabatahtliku päästeteenistusele - tullakse kohalikele elanikele-väikeaiapidajatele appi maaharimises, õuntest mahla pressimises jm.

Valgamaa paksude metsade vahel tegeletakse Ööbiku Ürditalus mahemeetodil taimede kasvatamisega ja valmistatakse erinevaid teesegusid ja tervislikke snäkke. Talu toodab ligi 80 erinevat toodet.

Reisi kokkuvõtteks võib tõdeda, et hea oli näha, et LEADER toetused on aidanud kaasa mitmete maapiirkonna ühingute koostööle ja paljude väikeettevõtete arengule. Mitmed ettevõtjad tõdesid, et on varasemalt elanud-töötanud pealinnas ja teinud oma elus muutuse ning asunud tegutsema maapiirkonnas. Algusaastatel saanud toetusega oma ettevõtmisele tuge ja on väga rahul, et saavad ennast teostada maapiirkonnas alaga, mis neile meeldib.


Rutt Riitsaar
Tegevjuht
MTÜ Piiriveere Liider
Tel: 527 1906
E-post: rutt@piiriveere.ee
www.piiriveere.ee