Piiriveere Liidri õppereis Saksamaal

Piiriveerelased külastasid aprilli viimasel nädalal Saksamaa Tüüringi piirkonda, kus meid võttis vastu Tüüringi Liidumaa Gotha-Ilm-Kreis-Erfurt, Liider tegevusrühm.

Saabumise päeval toimus meid võõrustava tegevusrühma büroos tutvumisring, kus igaüks rääkis endast ja oma huvidest mõne sõnaga. Esimese päeva õhtul külastasime Erfurti vanalinna, mis on hingematvalt kaunis ja Zitadeli kindlust, mis on üks suurim ja paremini säilinud linnakindlus Euroopas. Kindluses nähtu oli väga ajastutruu ja hästi säilinud.

Järgmist päeva alustasime me ringkäiguga loodusesse, kus külastasime UNESCO biosfäärikaitseala Tüüringi metsas. Päeva teise poolde jäi kiriku külastus, kus saime tutvuda LEADER toel ellu viidud projektiga. Kirikusse oli tehtud pisike kööginurk, ase magamiseks ja vannituba. Projekti tegi eriliseks see, et toetusega valminud voodiaset on võimalik välja üürida ja seda võimalust kasutavad tihtipeale palverändurid puhkamiseks.

Kirikust edasi liikusime lambapiima meierei juurde. Meirei peremees võttis meid väga soojalt vastu ja rääkis, et tegeleb meiereiga pigem hobikorras. Meirei juurde on loodud vabaajaveetmise võimalusi ja inimesed on koha väga soojalt vastu võtnud. Samuti tutvustas talunik meile LEADER toel elluviidu projekti, milleks oli juurdeehitis, sest kuna talus pakutakse erinevaid teenuseid, siis tahes tahtmata tekib ruumipuudus.

Kolmanda päeva päevaplaan oli hommikupoole vabaaja veetmine igal ühel omal käel ja peale lõunat liikusime kõik koos Suhli, et nautida Saksa šlaagrite kontserti.

Neljandal päeval külastasime LEADER toel loodud karavaniparki, mis asub vaatega Ehrensteini lossile Ohrdrufis. Tegime ringkäigu lossis, kus saime viibida Johann Sebastian Bachi eluruumides ja saime osa põnevast esitlusest lossi ajaloo kohta.

Samal päeval külastasime koobast, kus osalesime geopargi mängus. Igale ühele jagati salvestised, milles oli info erinevate punktide kohta.

Peale koopa külastust liikusime SILOAH talu kogukonna tegemistega tutvumise juurde. Alaliselt elab külas ca 70 inimest ja külas elavad pered kuuluvad kogukonda ning annavad oma panuse erinevateks tegevusteks. Kogukonna eestvedamisel korraldatakse iga aasta kevadel festival, just sellel ajal, kui loodus õitseb ja sellel festivalil külastab küla ca 5000 inimest. Kevadfestival tähistab kevade algust ja sel ajal lastakse kariloomad niitudele, mis on kogukonna jaoks oluline sündmus. Aktiivse põllumajanduse kõrvale on SILOAH talu kogukond loonud lastele võimalusi huvitegevusteks nt sepikoda. Samuti on erinevad ruumid, kus saab koosviibimisi korraldada.

Viimasel päeval külastasime väikest ettevõtet, mis valmistab ehitusmaterjali savist ja on LEADER toega soetanud haagis näitustel käimiseks.Tegime ettetvõttes ringkäigu ja saime tutvuda erinevate toodete näidistega. Edasi liikusime me puuviljaistandusega tegeleva ettevõtte juurde. Tegime ringkäigu puuviljaistanduses ja tootmishoones.

smileyAitäh, Heike, Marie, Simona ja Guido tutvustamaks kaunist Tüüringi piirkonda