LEADER teemaline magistritöö hinnati hindele "väga hea"

01.08.2016

MTÜ Piiriveere Liider tegevjuht Kaidi-Mari Liping kaitses Tartu Ülikooli Johan Skytte Poliitikauuringute Instituudis magistritöö Mitmetasandiline valitsemine maaelu arendamisel – LEADER programmi kogemused (Multi-level governance in rural development – experiences from the LEADER programme), mida hinnati hindega “väga hea”.

Magistritöös kasutas autor analüütilise raamistikuna mitmetasandilise valitsemise teooriat, uurimaks LEADER programmi kui kohaliku tasandi osalust propageeriva EL maaelu arendamise poliitika rakendamist Eestis. Töö annab ülevaate kohalike tegevusgruppide tegevust reguleerivatest piirangutest 2014-2020 programmperioodi lävel.

Vaatamata sellele, et LEADERit tuntakse kui alt-üles põhimõttel toimivat lähenemisviisi, kus kohalikele vajadustele leitakse kohalikel ressurssidel ja potentsiaalil tuginevad lahendused, mõjutab meetme elluviimist nii mitmetasandiline raamistik kui rakendamist reguleeriv seadusandlus, mistõttu kohaliku tasandi tegevus on üsna piiratud. Magistritöö eesmärgiks on välja selgitada, miks maaelu arendamise poliitika elluviimine kohalikul tasandil võib erineda EL tasandil formuleeritud nägemusest selle rakendamise osas. Tulenevalt mitmetasandilise valitsemise teooriast on igal valitsemise tasandil – EL (Euroopa Komisjon), riiklikul (Maaeluministeerium) ja kohalikul (kohalikud tegevusgrupid) oma huvid, mis kõik mängivad poliitika elluviimisel rolli ning kujundavad selle lõpptulemust.

Esmalt toob uurimus välja kui suurt autonoomsust poliitika elluviimisel EL tasand soovis kohalikule tasandile anda ning seejärel võrdleb EL tasandi ootusi LEADER programmi tegeliku rakendamisega Eestis. Selgitades välja, et EL ootuste ning kohaliku tasandi tegevuse erinevuste põhjuseks on riiklikul tasandil kehtestatud seadusandlus, leiab tõestust hüpotees, et poliitika lõpptulemuse peamiseks kujundajaks on riigi tasand, mis määrab kohalikule tasandile antava autonoomsuse. Riiklikul tasandil kehtestatud seadusandlus seab täiendavaid ning sageli ka põhjendamatuid nõudeid LEADER programmi rakendamisele Eestis.

Uurimuse raames küsitleti LEADER tegevusgruppide tegevjuhte (vt lisatud ettekanne küsitluse tulemuste kohta), intervjueeriti Maaeluministeeriumi, PRIA ning Euroopa Komisjoni ametnikke. Magistritöö: "Mitmetasandiline valitsemine maaeluarendamisel - LEADER programmi kogemusel" (Multi-level gavernance in rural development - experiences from the LEADER programme).

Lisainfo:
Kaidi-Mari Liping
kaidimari@piiriveere.ee