"Õigeusu ja rahvapärane traditsioon Setomaal ning selle lähialadel - uurimine ja tutvustamine, II etapp". Koostöö- ja arenduskoda Võhandu MTÜ

Tegevuse sisu:

Uurimistegevuse raames on jäädvustatud ning väärtustatud Piiriveere Liider piirkonna pärimuskultuuri järgnevate tegevustega:
05.07.2014 – 26.12.2014 on läbi viidud Värska ja Orava valla külade elanikega kokku 74 süvaintervjuud. Intervjueerimisega sünkroonselt on kogutud uurimisalalt uurimusega seonduvat fotomaterjali. Kogutud materjal on süstematiseeritud ja indekseeritud, on koostatud helinimestikud.
Projekti teostades on tehtud koostööd Eesti teadusinstitutsioonide, teadlaste ning Eesti õigeusu kirikuga (Piiriveere Liider alas tegutsevate koguduste ning koguduste eestseisjatega), kasutades Setomaa pärimuskultuuri uurimisel, säilitamisel ja tutvustamisel üleriigiliste institutsioonide võimalusi, misläbi materjalid on kättesaadavaks tehtud laiemale uurimis ja –huviliskonnale:
Kogutud materjalid on loovutatud 23.12.2014 keskarhiivi, Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiivi, kokku 443 säilikut. 
Uurimust on tutvustatud Akadeemilisel Rahvaluule Seltsi kogumiskonverentsil 23.10.2014 Eesti Kirjandusmuuseumis teemal „Kehalisus ja tunded välitööde kontekstis“ : http://www.folklore.ee/rl/inste/ars/yritused/kogumiskonv2.html.
Kogutud fotomaterjali ja intervjuude põhjal on korraldatud rändnäitus „Külal külas/ Küläl küläh“. Näitus üleval Tartu Ülikooli raamatukogus, Eesti Rahva Muuseumis ja Värska Seto Talumuuseumis.
Projekti raames on läbi viidud seminarid projekti nõustajate - õigeusu teema ekspertidega Kaupo Põlluga Värskas ja Tarmo Tammesega skype teel.
Kogutud pärimusmaterjal ning uurimustulemused on publitseeritud Eesti rahvaluule andmebaasis http://www.folklore.ee/rl/pubte/ee/setu/usk/II/.  Kogutud pärimusmaterjali ja uurimustulemusi tutvustakse paberkandjal, avaldatakse artikkel Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku väljaandes Metropoolia.
Säilitatud, süstematiseeritud ja arhiveeritud hääbumisohus materjal, mida on võimalik koguda vaid praegusel ajahetkel, jääb kättesaadavaks kohaliku pärimuskultuuri huvilistele ja uurijatele ka tulevikus: Eesti Rahvaluule Arhiivi, Seto Instituudi, Koostöö- ja arenduskoda Võhandu ja Eesti Apostlik-Õigeusu kiriku kaudu.
Projekti tegevustega on laiendatud Seto kultuuri uurijate ringi.

Toetuse suurus: 11 194.56 eurot